Přímořská letoviska

Černé moře, přímořská střediska, cestovní kanceláře...

Není známo, jak toto malé moře přišlo ke svému jménu. Není pravděpodobné, že by bylo nazváno podle barvy hladiny. Ta je většinou azurová, v podvečer šedobílá, někdy se v ní střídá i několik barev. Jedna úvaha odvozuje název od smutku opuštěných lidí nad stovkami zničených a potopených plavidel v moři, které se dokáže značně rozbouřit (zvláště v zimních měsících). V létě však bývá klidné a již staří Řekové ho nazývali "pohostinným mořem".

Charakteristika pobřeží Černého moře

Plocha: 413 488 km
Největší délka: 1 130 km (Burgas-kavkazské pobřeží)
Největší šířka: 613 km
Průměrná hloubka: 1 650 m, do 8, místy až 35 km však nepřesahuje 50 m (při letoviscích moře klesá až od 600 m od pobřeží pod 10m)
Slanost: slabá (18 promile, v největších hloubkách 22 promile), dáno obrovskými přítoky "sladkých" řek (Dunaj, Dněpr, Dněstr...), soli K, Ca, Cl, Cr, bikarbonátní (příznivé pro lidský organismus)
Průzračnost: do 16-20 m
Teplota vody: od června do září průměrně 23°C
Příliv, odliv: není patrný
Fauna: narozdíl od bohaté flory chudá (v hloubkách vzniká rozkladem organických látek jedovatý sirovodík), 1 500 živých organismů, při pobřeží žádní člověku nepříjemní živočichové, 180 druhů ryb, 60 druhů užitkových. Ve velkých hloubkách žijí delfíni i žraloci (k pobřeží se nikdy nepřibližují).
Ostrovy: malé, počet 7 (z toho 4 proti Sozopolu)
Zálivy: dva velké - Varenský a Burgaský
Pobřeží: reliéf pestrý, střídají se ploché břehy, kolmé skalisté stěny, zelený a lesní porost, miniaturní zálivy, masy balvanů

 

Proč jet k moři právě do Bulharska?

Bulharsko je pohostinné a pro Čechy cenově výhodné. Kulturní zvyklosti a jazyk jsou blízké našim. Moře je čisté, stejně tak jako písčité pláže (oceněny Modrým praporem ES jako jedny z nejčistších na světě, viz.www.blueflag.org.). Bulharské moře je ideální pro rodiny s dětmi. Sestup do moře je většinou mírný, spád dna postupný. Voda má nízký obsah soli. V moři se nevyskytují nebezpeční či nepříjemní živočichové jako jsou jedovaté ryby, pálivé medúzy, ježovky apod. Podnebí je v létě příjemně teplé, nebývá však horké. Střediska se privatizují a úspěšně rozvíjejí. Postupně se službami snaží vyrovnat řeckým letoviskům. Turisté jsou přilákáváni množstvím atrakcí (lety na motorovém rogalu, seskoky padákem, půjčovny vodních skútrů, motocyklů a aut, pro děti skluzavky, tobogány, auta na baterie apod.)

  Bulharské pobřeží

Co dělat, když už nechci ležet u moře?

Černomořská střediska jsou nejen rekreačními centry, ale jsou atraktivní i z turistického hlediska a program dovolené tedy nemusí obsahovat jen opalování na pláži. Nejstarší osídlení pobřeží se datuje do 7.stol.př.Kr.(maloasijští Řekové). Podél pobřeží pak vyrostla celá řada původně řeckých a římských osad: Kavarna (Byzone, Karvuna), Balčik (Krunoj, Dionýsopolis), Varna (Odessos), Obzor (Heliopolis), Nesebr (Manebria, Mesemvria), Pomorie (Anchialo), Sozopol (Apollónia), Achtopol (Agatopolis) ad. Dodnes v nich najdeme pozůstatky architektury z této doby, nebo alespoň archeologická muzea. Z pláží se lze vydat také do přírody. Na severu lze doporučit přírodní rezervaci s legendárním mysem Kaliakra (blízko Kavarny). Varenskou oblastí protéká řeka Kamčija, která je obklopena téměř subtropickou vegetací a má široké, kalně žluté ústí pokryté lekníny. Po řece se pořádají turistické projížďky. V blízkosti silnice mezi Varnou a Zlatými písky je přístupný zámek Evxinograd (bývají zde státní návštěvy, proto pasy s sebou). U Slunečního pobřeží má být nová turistická atrakce, model Noemovy archy s archeologickým muzeem a živými zvířaty.

Jižní střediska jsou zase východišti do zajímavého pohoří Strandža. Z dosažitelných vrcholů jsou pěkné výhledy na moře. Roste tu mnoho hub, což Češi jako houbařský národ jistě ocení. V oblasti Burgasu je "tropická" řeka Ropotamo. Po Ropotamu se pluje obvykle na raftovém člunu. Voda je téměř stojatá, kolem ticho a téměř subtropická vegetace. Břehy lemují staré duby obrostlé liánami vytvářející zelený tunel. Nad ústím řeky se zdvíhají rozvaliny thrácké pevnosti Kaleto. Dále na jih směrem k Primorsku je pobřeží skalnaté a členitě rozdělené na malé zálivy. Od ústí Ropotama až k Primorsku se prostírá přírodní rezervace Arkutino porostlá hustým dubovým lesem. Po souši je téměř nedostupná. Zdejší záliv Paraskevi podle bájí skrývá poklad piráta Vlčana Vojvody. Od zálivu vede trasa k 50 m vysokému skalnatému výběžku Maslen nos (Zechtinborun), jehož útesy padají do 30 m hloubky do moře. V řece lze spatřit vodní želvy a hady, pelikány a volavky.

Ve letoviscích jsou často informační střediska a cestovní kanceláře nabízející organizované výlety do Varny (námořní muzeum, delfinárium), Nesebru (městská rezervace Unesco, mnoho architektonických památek), Sozopolu (starobylé příjemné rybářské městečko), historického města Veliko Tarnovo (krásné terasovité město, někdejší sídlo carů) i tureckého Istanbulu. Vyjíždějí odtud pravidelně také moderní meziměstské autobusy soukromých firem do výše jmenovaných míst i do Plovdivu a hlavního města Sofie.

Zkusili jste se už potápět?

Potápět v Bulharsku se lze buď ze břehu, nebo z lodi, kterou si lze najmout. Potápěčský servis není valný, proto se doporučuje spoléhat spíš na vlastní výbavu. V Primorsku ovšem působí bulharská firma Poseidon s potápěčskou základnou, kde je možné si naplnit láhve, zapůjčit si kompletní výbavu nebo využít nabídky tzv.discovery scuba diving (poznávacího potápění pro turisty). Akce včetně instruktáže přijde asi na 20 EUR. Běžný půldenní výjezd na laminátové lodi do vybrané lokality stojí asi 10 EUR. Domluvíte se česky. Nedaleko Sozopolu ve vsi Ravadinovo se uvažuje o zřízení nové české potápěčské základny. Pro potápění jsou vhodnější jarní a podzimní měsíce, kdy je voda chladnější a viditelnost obvykle lepší. Viditelnost je zhruba do 8-15 m, je ovšem samozřejmě závislá na dané lokalitě. Teplota vody je mimo sezónu v 10 m pod 15°C, ve 20 m kolem 8°C. Záleží na počasí. Podmořský život je celkem pestrý. Všudypřítomné jsou slávky jedlé (midi), mořští krabi, koníci, jehly, medůzy, rejnoci a platýzi (kalkan). Ve větších hloubkách se lze setkat se žraloky černomořskými, ropušnicemi, hlaváči či dravými mušlemi rapana. Na mnoha místech je možné narazit na vraky potopených lodí. Například v Primorsku v zálivu Paraskevi je v hloubce 18 -25 m vrak francouzské lodi Zak Fersene, potopené r.1929. Mys Ordovitza u Kitenu byl antickým přístavem a také zde byl nalezen potopený vrak. U Černomorce je vrak staré dřevěné lodě, ale také železné lodě z 2.světové války. Běžně se při ponorech nacházejí kotvy a střepy antických amfor.

Kdo mě tam odveze?

K moři jezdí v sezóně pravidelné linky autobusů i přímé lehátkové vozy ČD. Také cestovních kanceláří, které mají v nabídce Bulharsko stále přibývá. Nabízejí autobusové i letecké zájezdy snad do všech černomořských středisek s ubytováním v campech, bungalovech, v soukromí, apartmánech, v malých penzionech, levnějších i velmi luxusních hotelech. Mezi Čechy jsou zvláště oblíbená střediska Primorsko, Černomorec, Albena a pro náročnější Sluneční pobřeží a Zlaté písky. Nabídka je opravdu široká, a tak lze dovolenou v Bulharsku strávit v živých, rušných střediscích plných atrakcí, stejně tak jako v poklidných rybářských městečkách. I ta jsou ale vždy turisticky vybavena. U levných zájezdů při ubytování v privátu či starším hotelu nelze obvykle očekávat vyšší než jen průměrnou úroveň ubytování a poněkud skromnější podmínky (starší nábytek v pokoji, větší vzdálenost od pláže apod.). Jen trochu dražší zájezdy už ale nabízejí ubytování v nových či renovovaných hotelech rozhodně na slušné úrovni. Pro náročné jsou v nabídkách zcela luxusní hotelové komplexy. Běžná cena leteckého zájezdu se pohybuje kolem 11.000 Kč, autobusové zájezdy jsou pochopitelně levnější (od 6.000 Kč). Doporučujeme vždy dobře pročíst smluvní podmínky a smluveného se dožadovat. Na případné závažné závady je třeba upozornit delegáta zájezdu ihned po ubytování, aby bylo možné učinit nápravu.Největšími specialisty na Bulharsko jsou CK Alexandria, Bulgariatour a Wicomt, širokou nabídku má také Čedok a nově i Fischer. Bližší informace o nich a řadu dalších menších CK najdete v sekci Cestovky.

  INZERCE: www.alexandria.cz

Střediska a rekreační komplexy při pobřeží

od severu k jihu - Kavarna, Balčik, Tuzlata (bahenní lázně), Albena, Kraněvo, Zlaté písky, Riviera, Svatý Konstantin, Sluneční den (Sunny Day), Varna, Obzor, Elenite, Bjala, Sveti Vlas, Slnčev brjag (Sluneční pobřeží), Nesebar, Ravda, Pomorie, Burgas, Černomorec, Sozopol, Djuni, Primorsko, Kiten, Lozenec, Carevo (dříve Mičurin), Achtopol.

 

Blíže o nejvýznamnějších střediscích

(Varna a Burgas jsou popsány v rubrice Města. Jsou zde městské pláže obývané zejména místními a komplexy luxusnějších hotelů. Pro dovolenou se doporučují menší střediska.):

  KAVARNA

Moderní město při Černém moři s pěkným parkem, rozsáhlou pěší zónou a s pěknou pláží Čirakman (2,5 km od centra města). Přímo nad pláží jsou vybudovány nové hotely. Při pobřeží se táhne několikakilometrový pás přírodní rezervace Kaliakra známé především stejnojmeným mysem obklopeným ze tří stran mořem a útesy. K místu se váže legenda o dívkách, které se vyhnuly tureckému otroctví tím, že so svázaly vlasy a společně skočily z jednoho z útesů. 8 km od mysu je chráněná oblast Taukliman obklopující turistický komplex Rusalka. Na Taukliman navazuje nádherná rezervace Jajlata u vsi Kamen Brjag, turisticky neznámá a skýtající proto jedinečný přírodní zážitek.

  BALČIK

Balčik leží 45 km severovýchodně od Varny. Je nazýván Bílým městem, neboť je rozložen terasovitě na čistě bílých pískovcových skalách a také mnoho domů je postaveno z bílého kamene. Z doby, kdy letovisko sloužilo rumunské aristokracii pochází orientální letohrádek královny Marie s minaretem v skutečně nádherném romantickém parku botanické zahrady. Stavby v areálu v sobě snoubí různé architektonické slohy (byzantský, arabský, starobulharský). Právě zde se točily česko-bulharské filmy Labakan a Legenda o lásce. Rumunsku náležel Balčik v letech 1913-40. V městečku je etnografické a historické muzeum. Rybářské, přístavní městečko Balčik si zachovalo poklidnou atmosféru a nabízí proto tichou, klidnou dovolenou. 4 km východně jsou bahenní lázně Tuzlata (jezero s radioaktivním bahnem, kterým se léčí zejm.ischias a revmatismus).

  ALBENA

Světoznámé a hojně navštěvované (zejm.německou klientelou) rekreační letovisko asi 20 km od Varny. Patří mezi nejmladší černomořská střediska. Dnes je moderním hotelovým komplexem. Má 7 km dlouhou pláž s jemným bílým pískem. Vstup do moře je pozvolný, takže je vhodným místem pro rodiny s dětmi. Podél pláže je promenáda. Okolní příroda je velmi poutavá. Na pláži jsou sprchy, dětstký bazén, tobogán, půjčovna slunečníků, loděk, šlapacích loděk, vodních lyž. Provozuje se zde jachting, widsurfing, hraje se tu tenis, je zde půjčovna kol. Večer se konnají diskotéky, noční podniky jsou otevřeny do pozdních nočních hodin. V okolí lze navštívit Delfinárium ve Varně (cesta trvá cca 30 minut), Nesebar (cca 3,5 hod.), Burgas atd.

 

  KRANĚVO

Menší turistická zóna v blízkosti 6 km od Albeny. Jeho pěkná pláž je pokračováním albenské. Mezi Kraněvem a Albenou leží rezervace listnatého lesa Batova. Kraněvo nabízí klidnou a cenově příznivou dovolenou.

  ZLATÉ PÍSKY

Světoznámé moderní rekreační letovisko 17 km severovýchodně od Varny. Jeho zlatožlutá písečná pláž je považována za jednu z nejhezčích pláží Evropy. Je dlouhá 4 km a v porovnání s jinými středisky se do moře svažuje příkřeji. Letovisko je přimknuté k pláži a stoupá do zelených strání s parkovou úpravou. Podél pláže vede promenádní cesta, po které jezdí minivláček. Hotely, restaurace a stylové podniky jsou zasazeny do zeleně a kvetoucích záhonů. Zeleň je vzorně udržována. Na pláži jsou sprchy, solaria, dětský bazén, skluzavky, půjčovny slunečníků, vodních kol, vodních lyží atd., pro sportovní vyžití jsou zde tenisové kurty, minigolf a hřiště. Večer lze navštívit folkloristické, varietní a noční podniky. Středisko navštěvuje zejm. německá klientela a tomu odpovídají ceny. Zlaté písky jsou nejdražším střediskem. Možnost výletů do okolí např. do Varny (kde vedle pamětihodností můžete navštívit také Delfinárium), Burgasu, Nesebaru, Balčiku. Pěší procházkou (4 km) lze navštívit klášter vytesaný ve skalách Aladža monastýr ze 4.stol.s katakombami. Odtud je hezký výhled na mys Kaliakra (viz.termín Kavarna).

  SVETI KONSTANTIN

Svatý Konstantin leží 10 km od Varny, 7 km o Zlatých písků. V tomto původně přírodním parku vzniklo jedno z prvních rekreačních středisek (lázně Družba), kde měl své první hotely Čedok. Středisko prošlo obnovou. Hlavní atrakcí je bazén pod širým nebem s termálním minerálním pramenem (46 °C). Ke Sv.Konstantinu náleží uzavřený hotelový komplex Sunny Day.

  OBZOR

Malé městečko v centru Černomoří ležící v těsné blízkosti Staré planiny. Na kopcích jsou zbytky římských hradeb a zříceniny hradu, blízko letoviska rozvaliny římského Jupiterova chrámu. Nabízí spojení moře a přírody.

  SVETI VLAS

Příjemné městečko na úpatí Staré planiny, 4 km od Slunečného pobřaží. Byly zde vybudovány zcela nové hotely. Místo je vhodné pro klidnou dovolenou.

 

  SLUNEČNÍ POBŘEŽÍ (Slnčev brjag)

Sluneční pobřeží, největší bulharský rekreační komplex, patří k nejoblíbenějším přímořským letoviskům. Leží 40 km severně od Burgasu, 5 km od Nesebaru. Pláž s jemným pískem je asi 7 km dlouhá a 200 m široká. Do moře se svažuje pozvolna, proto je vhodná i pro děti. Na pláži jsou skluzavky, houpačky, slunečníky. Podél pláže a v zeleni parků stojí komplex hotelů, víkendových domků a chat. Byly zde vybudovány nové hotely, starší byly zrenovovány na tříhvězdičkové, některé zůstaly v původní podobě a jsou cenově příznivější. Jinak toto středisko patří mezi dražší, ale levnější než Zlaté písky. Jsou zde obchodní střediska, kiosky, pošta, poliklinika, letní divadlo, restaurace (ve stylových restauracích jako např. Větrný mlýn, Čučura, Jižní noci, Nesebrské domy ad., se pořádají folklórní programy) a řada možností pro sportovní vyžití (kurty, vodní lyže, skútry, šlapací kola, windsurfing atd.) Ke koloritu místa patří projížďky na koních a drožkách. V letovisku je doprava zajišťována minivláčkem, autobusy zabezpečují pravidelné spojení s Nesebarem, rekreační vesničkou Elenite a rybářskou restaurací Taljana, Burgasem a Varnou.

  NESEBAR

Nesebar je jedním z nejkrásnějších míst v Bulharsku. Je městskou památkovou rezervací Unesco. Leží na malém skalnatém poloostrově spojeném s pevninou úzkou šíjí ve vzdálenosti 5 km jižně od Slunečného pobřeží, 35 km severně od Burgasu. Má úzké, kameny dlážděné uličky, nad nimi vyčnívají dvouposchoďové dřevěné domky, starobylé kostely zdobené keramikou. Město si uchovalo hodnotné památky z různých staletí, desítky zejm.sakrálních staveb a je jedním velkým architektonickým muzeem. Jako světově proslulé středisko je však značně turisticky zatížené a ceny jsou zde asi o 50% vyšší než jinde. V městské rezervaci jsou malebné soukromé domky se zděným přízemím a dřevěným patrem vysunutým do křivolakých uliček, kde je možné sehnat ubytování za slušné ceny. Dvě menší pláže jsou přímo na poloostrově. Jsou zde malé obchody, tržiště, hospůdky, přístaviště rybářských a výletních lodí. Nová čtvrť Nesebaru roste na pevnině, kde je písečná pláž asi 2 km od centra. Časté pravidelné autobusové spojení se Slunečním pobřežím umožňuje využívat bohaté nabídky sportovních a zábavných služeb tohoto rekreačního komplexu.

  RAVDA

Přímořská vesnička, 6 km jižně od Nesebru. Turisticky vybavená. Příjemné klimaktické podmínky, místo pro klidnou dovolenou.

  POMORIE

Menší přímořské středisko ležící 20 km severně od Burgasu. Je známé produkcí soli, vína, brandy Pliska a Slnčev brjag a rakije (mužský klášter Sv.Georgi z 19.stol. s muzejní expozicí). Je významným balneologickým centrem. V bahenních lázních se léčí kožní, kloubní a gynekologická onemocnění. Moře je čisté, pláže jsou písečné.Je zde i pláž s temně šedým pískem obsahujícím magnetovec (léčivé účinky) a volně přístupné solné jezero s léčivým bahnem.5 km od staré části města je významná antická památka, thrácká hrobka z 2.stol.

  ČERNOMOREC

Menší přímořská vesnička 24 km od Burgasu na jih. Rozkládá se na poloostrově. K dispozici jsou písečné pláže přímo ve vsi, či v přilehlých kempech (Černomorec, Gradina). Je zde mnoho stylových restaurací, diskoték, ovocný trh, rybářský přístav, pošta, poliklinika. Vhodný pro poklidnou dovolenou.

  SOZOPOL

Malebné starobylé městečko na jižním černomořském pobřeží, vzdálené 33 kilometrů jižně od Burgasu. Původní osada zde byla založena kolem roku 610 př. Kr. Její velkolepost byla srovnávána s Milétem a Athénami. Stála zde na 13 m vysokém podstavci socha Apollóna (ochránce mořeplavců), odvezená později na římský Kapitol. Jméno Sozopol značí "město spásy", projíždějící lodě zde totiž nacházely bezpečí a ochranu. Charakteristické pro městečko jsou křivolaké uličky, lemované typickými sozopolskými dřevěnými domy s vysunutými patry a kamenou podezdívkou z 19.stol, podobné stavbám v Nesebaru. V jediném dochovaném větrném mlýnu je příjemná restaurace. Malebnost podtrhují i dvě pěkné písečné pláže a rybářský přístav. Funguje autobusové spojení s Burgasem a dalšími místy v okolí.

  DJUNI

Nejmodernější hotelové středisko jižní části Černomoří. Leží 40km od Burgasu. Architektonicky originální komplex v borovicovém háji. Má klidný charakter. V blízkosti leží 3km pláž. Djuni jsou určeny pro velmi komfortní dovolenou.

  PRIMORSKO

Primorsko je známé a vyhledávané rekreační středisko s řadou turistických atrakcí. Cenově je příznivé. Rozkládá se na dvou kosách, které objímají široký záliv. Široký plážový pás je pokrytý zlatavým jemným pískem, jež místy vytvořil duny. Pozvolný přístup do moře je vhodný pro rodiny s dětmi. Je zde možno využít i nudistickou pláž. Moře je čisté a zajišťuje bezpečné koupání. Každé léto se stává Primorsko českým městem. Od r.2000 zde funguje České centrum, jsou zde české nápisy, restaurace atd.

 

  KITEN

Leží v těsné blízkosti Primorska v podhůří Strandžy. Vyniká mimořádně zdravým klimatem a velmi zajímavou okolní přírodou. Je charakteristický dlouhými plážemi, které se střídají se skalnatými útesy. Kitenský záliv je považován za jedno z nejkrásnějších míst jižního Černomoří. V přístavu zde působí jacht-klub.

  LOZENEC

Nenápadná rybářská vesnička na úpatí pohoří Strandža. Leží 70km jižně od Burgasu. Ubytování nabízí pouze priváty. Je zde minimální turistický ruch, jsou zde však krásné pláže, několik restaurací a kaváren. Ceny jsou zde velmi nízké. Ideální pro zcela klidnou dovolenou.

  CAREVO

Obec se 6 000 obyv., 76 km jihovýchodně od Burgasu. Původně nesla název Vasiliko, poté Mičurin. Má dvě části, Staré a Nové Carevo. Je zde loděnice malých plavidel, čtyři písečné pláže, malé hotely, kempy, letní kino, tři diskotéky, mnoho restaurací, obchody s potravinami, tržiště, dvě holičství, internetová provozovna. Krajem protéká řeka Ropotamo, na níž se lze svézt na loďce. Řeka má takřka subtropický ráz (lekníny, traviny atd.) Carevo je východištěm do planiny Strandža s vrchem Papija (502 m). 10 km je vzdálena vesnička Balgari, kde se zachoval prastarý pohanský obřad oslavující plodnost a přírodní síly a živly tzv.nestinarstvo. V den sv.Konstantina a sv.Heleny (20.5.) staré ženy v transu přecházejí bosé po žhavých uhlících s ikonami přitisklými na prsou, konná se pouť s ikonami k pramenům, tančí se choro... Jako turistická atrakce je v zúžené podobě nestinarstvo předváděno i mimo toto datum. Do Balgari lze z Careva zajet minibusem (1Lv). Nestinarstvo je také předváděno turistům v Primorsku a některých dalších střediscích a restauracích v rámci folklorních večerů.Carevo doporučujeme jako klidné, přitom turisticky plně vybavené středisko s příjemnou atmosférou.

  ACHTOPOL

Menší městečko blízko tureckých hranic. Je turisticky vybavené, ale je už spíše venkovského rázu. Na dovolenou se jezdí převážně domácí klientela. Ceny jsou zde nízké.

A ještě jednou od jiného autora:

BALČIK

Leží asi 50 km severně od Varny. Vede sem kvalitní hlavní komunikace a o něco horší vedlejší silnice. Na ní můžete zastavit na několika krásných místech s velmi dobrým rozhledem na pobřeží mezi Balčikem a Albenou. Balčik je klidné místo bez velkého návalu turistů. Propaguje se zde návštěva botanické zahrady (vstup 4 Lv, děti 0.5 Lv) Spíše než o botanickou zahradu se jedná o architektonicko-parkový komplex, jak se uvádí také na vstupence. Je tu trochu polodivoce rostlá vegetace na strmém terénu doplněná staršími budovami a letním zámečkem nad mořem. Celé prostředí spíše působí jako trochu neupravený park, kde sem tam rostou nějaké záhony květin. Schází jakýkoliv popis vegetace. Jinak je to hezké místo na procházky zvláště ve vedrech, neboť poskytuje dostatek stínu a je zde soustava potůčků a vodopád. Dolů k moři vede množství cestiček a schodišť. Není to tu tedy vhodné pro lidi se zhoršenou pohyblivostí. Podél pobřeží je vytvořena betonová komunikace, kterou lemuje po jedné straně soustava umělých písečných plážiček se slunečníky, různých pohostinských zařízení, stánků a obchůdků a po druhé nízký betonový ochoz, kde se dá po vykoupání poležet na ručníku. Do moře sestupuje množství betonových schodišť, která narušují podélné pásy uměle vytvořených vlnolamů z balvanů. Dno moře je písčité. Čisto a celkem upravené okolí. Ubytovat se, podle názorů místních, lze bez větších problémů. Vzhledem k blízkosti pohoří je zde nutné počítat s možností větší proměnlivosti počasí.

 

 
Pohled na severní stranu pláže z místa restaurace. Zřetelně vidět vstupy do moře.
 

 


Z jiného místa.Vlevo vzadu je vidět restaurace, ve které jsme poseděli a od které jsem pořídil plážové fotky.
 

 

 
Pohled na jižní starnu od restaurace.Vpravo je patrné letní sídlo, odkud jsem pořídil snímek z jiné perspektivy.

VARNA

Varna má pouze jednu centrální pláž navazující na rozlehlý park, kde se dá posedět v malých občerstveních. Můžete navštívit námoří muzeum, nebo nepříliš pestré Aquárium. Další plážičky jsou velice obtížně přístupné. Blízkost přístavu je patrná. Pláž je písčitá a dno moře přechází pozvolně do hloubky.Moře je díky vlivu varenského zálivu, který přechází do varenského jezera, většinou klidné. Ve městě je hustý dopravní provoz.Varnou prochází hlavní tah na Burgas a Sofii.Komunikace jsou vesměs kvalitní. Místní menší nedostatky na povrchu způsobují zřejmě kamiony ze všech koutů Evropy s nákladem z přístavu.Narozdíl od Burgasu jsou ve Varně i architektonické pamětihodnosti.

ŠKORPILOVCI

Leží asi 45km jižně od Varny. Přijedeme sem odbočením z hlavní z Varny na první křižovatce u obce Staro Orjahovo vlevo. Cestou míjíme dva opuštěné a zarostlé autokempinky Izgrev a Horizont. Ubytovat se lze ve vesnici či přímo u pláže, kde byl zrekonstruován hotýlek Džordaš, na který navazují standardně vzhlížející chatky (dvoulůžkový pokoj 30 Lv, třílůžkový 45 Lv, apartmán 60Lv, chatka se 4 lůžky 32Lv, chatka (6 lůžek) 40Lv.) Pod tímto "ubytovacím komplexem" (což zní z ohledem na velká letoviska směšně) je autokempink.Působí slušně a čistě. Pláž vzdálená asi 150 m obsazená jen málo. Je celkem čistá a na obou vzdálených koncích je ohraničená skalami. Dno se svažuje pozvolně a je písčité. Je zde asi 100 m dlouhé molo vybíhající do moře, které jakoby dělí pláž na severní (delší-asi 3-4 km) a jižní 1-2km. Zhruba po 500 metrech cesty směrem na sever po pláži se vinou kolmé cestičky v písku směrem k prudším svahům porostlým hustým listnatým lesem, který se táhne v pásu po celém pobřeží. Uvnitř svahovitého lesa je soubor chatek staršího data, ale stále užívané. Zřejmě pozůstatek kempu Horizont. Místo to není vůbec špatné a na pláže to není daleko.Je zde ale dost komárů.

 

 
 

 

 
 

1. Pohled na severní část poloprázdné pláže ve Škorpilovci asi v 10 hodin dopoledne.

2. Pláž ve Škorpilovci směrem na jih od mola. Asi 2km dlouhá a opět lidí oproti jiným místům poskrovnu.

3. Tohle je část pláže před molem.Pár stánků postačí na běžné, spolehlivé občerstvení
V dálce za stromy schován rekonstruovaný hotýlek a část bližšího kempu, který přiléhá k chatkám v odděleném ubytovacím komplexu patřící k hotelu.

 

 


SLUNEČNÍ POBŘEŽÍ

Podél slunečního pobřeží vedou dvě souběžné komunikace. Hlavní slouží jako obchvat, vedlejší jako průtah celým komplexem. Sluneční pobřeží je lemováno soustavou hotelů, bungalovů a (řekl bych) ubytoven.Většina příjezdových komunikací do těchto prostor je uzavřena pro ostatní návštěvníky.Dovnitř se autem dostanete pouze s propustkou. Parkoviště jsou většinou placená. Vybavení okolo hotelů odpovídá investicím do nich vložené. Mají okolo sebe bazény, restaurace, různé stánky, půjčovny kol, mopedů atd.Podél celého pobřeží jezdí autovláček, který jede až k hradbám Nesebru. Jižní část pláže bývá přecpaná. Tam směřuje většina turistů ubytovaných na Nesebru. Bývá tam i větší nepořádek. Severní část má snazší přístup k moři a není zde předeštníkováno.Na plážích lze využít letů na padáku, motorogalu, nebo jízdu na banánu či na čtyřkolkách.

 

 
Prší prší.Poslední den na pláži. Doufám , že poprvé a naposledy tato situace.
 


NESEBR

Městečko v těsné blízkosti Slunečního pobřeží. Toto místo miluji. Staré rybářské domy, některé více, některé méně opravené. Úzké, kamenem dlážděné uličky. Je ale jasné, že tržní ekonomika se i zde, na jednom z nejatraktivnějších míst, podepsala. Je zde patrná blízkost Slunečního pobřeží.Mnoho turistů sem přichází a nasává zvláštní atmosféru a obdivuje architekturu ostrova. Nově vytvořená komunikace pro pěší Vám umožní celý ostrov obejít podél jeho pobřeží. Pokud sebou hodíte, tak Vám to bude trvat nejdéle 25min a máte pro okružní procházce.Cestou narazíte na pár malinkatých mušličkových plážiček. Pro děti to není vůbec a pro ty co přijeli na písek také ne. Navíc smrad, který se při bezvětří vinul od jedné z těchto plážiček, byl neklamným znamením vyhnívání zbytků živočišného původu. Nesebr je rozdělen na nový (na pevnině) a starý (ostrov, či spíše ostrůvek). Celý ostrov žije a tepe až do hluboké noci. Probouzí se pak až okolo 10 hodin. Po jižní straně pobřeží (nového Nesebru) pevniny je pláž dlouhá asi 1km.Samé deštníky, těsně jeden vedle druhého.Není ani příliš atraktivní.Vede téměř až na hranici města. Ubytování naslepo v sezóně na ostrově je velice problematické.Na pevnině je to trochu lepší. Je nutná rezervace míst.

 

 

 

 
 

1. Nesebrská mušličková pláž. Někomu stačí. Nám ale určitě ne. Určitě bych to ale neprezentoval jako bůhvíjakou pláž. Nouzovka jak vyšitá.


2. Část malého nesebrského přístavu.

3. Nesrbrské břehy jsou strmé.Vpravo lze vidět malou, již zmíněnou plážičku.
 

 

 


RAVDA

Obec vzdálená asi 2-3km jižně od Nesebru. Městečko působící trochu chaotickým dojmem. Žije z turistického ruchu a tomu je podřízené vše. Prostředí ovšem nic moc. Není to nijak oslnivé místo. Klasický mumraj turistů v několika uličkách v centru města i u pobřeží, krámky rychlého občerstvení i plážových potřeb. Pláž je asi 1km dlouhá, je písčitá, členitá. V některých místech je velice úzká. Při větších vlnách na těchto místech s největší pravděpodobností nelze být v suchu. Místy je přístup do moře přes kameny. Pro pohodlnější přístup byly provedeny určité úpravy. Pláž byla vlnolamy rozdělena na menší úseky.





Pláži na Ravdě chybí atraktivnější okolí.
Celkově i s okolím působí značně komerčně.
 


ACHELOJ

Acheloj je malinká vesnice, kterou prochází hlavní silnice mezi Varnou a Burgasem. Acheloj nesousedí přímo s mořem, pobřeží je vzdálené asi 1 km. Podél hlavní komunikace vzniklo několik restaurací a stánků se suvenýry a rychlým občerstvením. Pláž je asi nejmenší kterou jsme viděli. Má asi 100m. Pláž je umístěna v chráněné zátoce. Kotví zde pár rybářských lodiček. Vzhledem k tomu, že tu není sociální zázemí, je v okolí naděláno. Snad se to v budoucnu zlepší. Další normální pláž tu nenajdete. Celé pobřeží se nově rekonstruuje. Dochází zde k velkým úpravám komunikací, postavena byla kamenná a betonová mola neobvyklých tvarů. Jinak na tomto místě není zatím nic co by nadchlo.


1. Betonové loby na břehu. V pozadí vedle taxi lze
     tušit asi 100m plážičku. Jinak nic.
2. Acheloj z druhé, severní strany. Zkrátka nic.

 

 
 

 

 

Kemp Acheloj

O tomto kempinku se chci zmínit samostatně. Je to jeden z mála skutečně fungujících kempů, které jsem po cestách viděl. Přijedeme k němu po úzké cestě odbočky vlevo z hlavního tahu na Burgas, necelé 2 km od vsi ACheloj. Na první dojem je patrné, že je kemp v soukromých rukách (část vlastní rodina Kamburových). Všude čisto. Nové nátěry bungalovů. Příjemný stín pod stromy.Klid. Součástí je restaurace, která má i zastřešenou terasu a venkovní bar na vysuté terase nad říčkou. Velice příjemné místo k posezení. Provozní doba 7-02.hod. Cesta k pobřeží vede poněkud zanedbanější částí areálu, která nebyla zprivatizována. Pláž není nijak upravovaná, dá se po ní dojít až do Pomorie. Tak je dlouhá. Přímo na pobřeží se můžete ubytovat v jakýchsi kopulovitých stavbách. Bungalovy v kempu mají 3-4 lůžka, vlastní soc.zařízení a ledničku. Cena v hlavní sezóně je 25-40 Lv na osobu. Parkovné 3,5 Lv na den. Kemp na mě udělal celkem dobrý dojem.

POMORIE

Do tohoto městečka se dostanete po kvalitní silnici z Burgasu či Nesebru. Vzhledem k veliké propagaci ze strany cestovek je tu dost turistů. V centru vás obklopí ze všech stran různé stánky a malé restaurace jako všude jinde. Stejně to vypadá také po obou stranách silnice podél hlavní části pobřeží. Pláž je položená níže než tato komunikace a sejít se k ní dá pouze po schodištích k tomu vybudovaných. Je zde opět předeštníkováno. Pláž není zrovna dvakrát hezká. Navíc je rozdělena na několik částí kolmými vlnolamy. Opravdu nic moc.

 

 
Mumraj a předeštníkováno.

Na jih od centra pláže se pobřeží silně stáčí doprava a končí malým přístavem pro rybářské loďky a malou mušličkovou pláží.Mnohem atraktivnější je severní část mezi Pomorijským jezerem a mořeem. Zde je asi 3 km dlouhý pás pláže, který vede do kempu Acheloj. U jezera jsou komáři, ale na druhé straně vám dají pokoj. V nejvyužívanější části je opět rozdělena několika vlnolamy, ale dál na sever už pokračuje neporušeně. Opravdu hezká pláž. Vhodná i pro děti. Dno pozvolně klesá do moře. Není zde tolik turistů. Ubytování v Pomorie lze sehnat i naslepo. Všude možně jsou na domech vývěsky.

SARAFOVO

Sarafovo je vzdálené asi 6km severně od Burgasu. Z dáli občas zazní zahučení motorů letadel z burgaského letiště. To ale od Sarafova dělí hradba domů i nově vybudované komunikace, nadjezdy a velké kruhové objezdy, takže obec nijak zvlášt netrpí. Sarafovo působí poněkud ospalým dojmem. Jen velice pomalu a těžce se vzpamatovává z úbytku turistů, kteří sem jezdili před r.1989. Téměř vše co fungovalo předtím zaniklo nebo bylo zrušeno. Nejsou zde turistické atrakce ani příliš přestánkováno. Ubytování naslepo není problémem. Obyvatelé, kteří mají mnohdy přistavěný domek, na příliv turistů zatím marně čekají. Pohostinnost obyvatel je jako všude jinde samozřejmostí. Na pláž vám to bude z privátu trvat nejdéle 5-15 minut. Funguje restaurace, samoobsluha, několik malých podniků, jejichž kapacita odpovídá malému množství turistů. Malá restaurace je i na pláži. Panelová cesta umožňuje dojet téměř až k pláži. Svého miláčka můžete mít tedy stále v dohledu. Pláž je písčitá a asi 1,5km dlouhá. Na severní straně jí ukončuje strmý útes a jižní strana přechází do kamenitého a písčitého, vyvýšeného, nepříliš vysokého a strmého břehu. Celé plážové pobřeží je rozděleno několika kamennými (částečně betonovými) vlnolamy. Dno moře klesá velmi pozvolně.Velice vhodné pro děti. Je tu poloprázdno, čisto, přibylo tu WC a sprcha. Byl jsem se zde podívat po několika letech a byl jsem stavem pláže mile překvapen. Já osobně u této obce oceňuji klid a malý počet turistů v blízkosti velkého města a poblíž hlavní komunikace.

SOZOPOL

Toto historické rybářské městečko je vybudováno na výrazně vyčnívajícím útesu, který prudce po obou stranách klesá v několika vlnách zpět k pobřeží. Je to takový klín do moře. Nachází se asi 35km jižně od Burgasu. Široká komunikace spojující tato města není na zdejší poměry vůbec špatná. Jsou zde ale místa, kde to pěkně houpe, nebo kde si můžete i skočit. Od křižovatky odbočující na Sozopol dále vede už normální dvouproudovka. Po cestě do Sozopolu míjíme funkční kemp u Černomorce. Jeho úroveň jsem nezkoumal. Aut tam bylo dost, ale především "domorodců".
Turisticky Sozopol nijak nevyniká nad průměr. Centrální ulice jsou opět lemovány množstvím různých stánků. Najít si zde ubytování není problém. Na nedalekou pláž se z penzionů a hotýlků dojde pěšky. Centrální pláž je prošpikována deštníky. Mnohem lepší dojem na nás udělala jižní část pláže, která nebyla tak nacpaná. Na severní straně (zřejmě z kempu) jsem zjistil docela strmý přístup k moři. Jsou tu ale pouťové atrakce pro děti (Ruské kolo, kolotoče apod.). Pokud budete mít chuť, můžete se zajít podívat do nevelikého přístavu. Nevím kam všude vás pustí. Kotví tam i vojenská plavidla.

DÁLE NA JIH AŽ PO SINEMOREC

Pokud budete pokračovat po hlavní komunikaci od Sozopolu dál na jih, dostanete se až k místu, kde se silnice po levé straně dotýká asi 1km dlouhé pláže. Je to na dohled od moderního komplexu Djuni. Okolo jsou samé písčité kopce, porostlé suchou vegetací. Vloni bylo dno moře krásně písčité. Letos moře odhalilo spodní kamennou vrstvu. Jsou to obrovské, spíš ploché balvany obklopené trochou písku a porostlé nizounkou (asi 1-2cm) rostlinnou vegetací. Moře si nejspíš velkou část písčitého dna vzalo dál na moře. Jedeme-li po hlavní dále na jih, přijedeme až na křižovatku s odbočkou na Primorsko.

      

 
Sinemorec z jižní strany. Je zde patrné uzavření mezi útesy.

Je pak možné pokračovat po vedlejší komunikaci podél pobřeží a případně se zastavit ve známých přímořských střediscích této části pobřeží (Lozenec, Kiten, Carevo, Achtopol). Na jih od centra pláže se pobřeží silně stáčí doprava a končí malým přístavem pro rybářské loďky a malou mušličkovou pláží.Mnohem atraktivnější je severní část mezi Pomorijským jezerem a mořeem. Zde je asi 3 km dlouhý pás pláže, který vede do kempu Acheloj. U jezera jsou komáři, ale na druhé straně vám dají pokoj. V nejvyužívanější části je opět rozdělena několika vlnolamy, ale dál na sever už pokračuje neporušeně. Opravdu hezká pláž. Vhodná i pro děti. Dno pozvolně klesá do moře. Není zde tolik turistů. Ubytování v Pomorie lze sehnat i naslepo. Všude možně jsou na domech vývěsky.

 


Webové stránky zdarma