Lyžování v Bulharsku

Lyžování v Bulharsku...

Bulharské hory patřily mezi českými lyžaři k hojně navštěvovaným oblastem. Během 90.let 20.stol. se však zájem o zimní dovolenou v Bulharsku takřka vytratil. Teprve v posledních několika letech se opět začíná počítat s bulharskými zimními středisky jako s alternativou k nabídce západních středisek. V jejich prospěch mluví menší frekventovanost sjezdovek, fronty jsou k vidění obvykle jen o víkendu a i tehdy jsou čekací doby rozhodně menší, než jak jsme tomu zvyklí například v alpských střediscích. Celková atmosféra bulharských středisek je přívětivá a přístup místního obyvatelstva přátelský. Na druhé straně se musí počítat i s typicky balkánskou laxností a neustálou improvizací.

V Bulharsku se lyžuje od poloviny prosince do dubna. Sníh se drží v horách asi 180 dní. Nejsnáze dosažitelná lyžařská oblast je Vitoša nad Sofií, ale nejvyhledávanějším místem pro lyžování je Borovec na Rile, 70km jižně od Sofie, který má nejvyšší sjezdovky. Oblíbeným místem zájezdů je též Pamporovo v Rodopech se 17,5 km lyžařských svahů a 34 km běžkařských drah. Mezi českými lyžaři je nejpopulárnější středisko Bansko s lyžařským areálem Šiligarnika v pohoří Pirin. Zimní dovolenou v Bulharsku u nás nabízí CK Alexandria a Bulgariatour.

Bansko

Lyžařská střediska stojí v sousedství starobylého městečka ze 17.stol. u paty nejvyššího pirinského masívu v nadmořské výšce 930 m. Historické Bansko ležící 160km od Sofie má na 120 historických památek z původní zástavby (např. chrám Svaté Trojice). Nabízí velké množství tradičních vinárniček, diskotéky a vůbec kvalitní turistické zázemí. Pirin má alpský charakter, 3 vrcholy mají nad 2900 m. Ve výšce 1700-2500m je areál Šiligarnika a ve výšce 1100-1600m areál Chalin valog. Oba areály jsou situovány nad městem na severní straně Pirinu. Najdeme v nich šest sjezdovek, s délkou od 1200 do 2500 metrů, s převýšením od 320 do 887 metrů. Jsou položeny na svahy Todorina vrchu (2746 m) a Černe Mogily (1976 m). Lyžařům se nabízí kompletní zázemí: půjčovny lyží, snowboardů a sněžných skútrů, úschovny, paragliding, lyžařské školy nabízející třeba skialpinismus či extrémní lyžování. V nedalekém Dobriništi jsou termální lázně.
Vynikající popis střediska Bansko a možností lyžování nabízí článek Petra Sochy na adrese:
   http://www.skimagazin.cz/ABul.html

Další informace, plánky apod. naleznete na těchto linkách:
  http://www.bulgaria.com/travel/resorts/bansko/
  http://www.travel-bulgaria.com/content/bansko.shtml

Borovec

Borovec je nejstarším a největším bulharským zimním střediskem. Byl založen v 19.století jako lovecké místo pro bulharské cary, ale proslul až jako lyžařské středisko, na které byl přebudován. V minulosti dvakrát hostil světový pohár v alpském lyžování. Borovec je vzdálený 73 km od Sofie, 10 km od výchozího města Samokov. Je situováno 1350 metrů nad mořem na úpatí nejvyššího vrcholu severní strany pohoří Rila, Mussaly (2925 m). Hory mají alpský charakter. Sníh ve výšce 1,5 m tu bývá už od listopadu a drží se až do května. Podmínky vyhovují stejně tak začátečníkům jako přípravě profesionálů. Lyžařských areálů je v Borovci několik: Sitnjakovo, Martinovi barak, Jastrebec a Markudjik. Každý má alespoň tři sjezdovky. Největší je v Martinově baraku. Má délku 19 km a převýšení až 1000 m.

Další informace:
  http://www.bulgaria.com/travel/resorts/borovets/
  http://www.travel-bulgaria.com/content/borovets.shtml
  http://www.thealps.com/resort/country.html?name=bulgaria

Pamporovo

Pamporovo je prosluněné lyžařské středisko 1650 m.n.m. pod vrchem Snežanka (1926 m) v Rodopech. Počasí je zde ovlivněno Středozemním mořem. Vzdálenost od Sofie je 260 km, od Plovdivu 85 km.Region je známý svými unikátními folklórními tradicemi. Lyžařské podmínky jsou vhodné zejména pro začátečníky a středně pokročilé. Sníh dosahuje výšky 1,3 m. Sjezdovky (Snežanka 1-6), mají od 990 do 3800 m, převýšení až 476 metrů.

Další informace:
  http://www.bulgaria.com/travel/resorts/pamporovo.html
  http://www.travel-bulgaria.com/pamporovo/

Vitoša

Vitoša leží v bezprostřední blízkosti Sofie , pouhých 22 km od centra. Nejvyšší hora je Černi vrch (2290 m). Zde se pořádají lyžařské závody. Sjezdovky na Vitoše se nacházejí ve výšce od 1650 do 2290 m.n.m., jejich délka se pohybuje od 350 do 4 km, převýšení dosahuje až 560 metrů. Sníh do 1,5m.


Webové stránky zdarma